«Спецвантаж»: в Мистецькому арсеналі відкрили нову виставку (фото)

12 грудня Мистецький арсенал за підтримки Міністерства культури, молоді та спорту відкрив виставку, що піднімає питання реституції культурних цінностей в різний час і спосіб вивезених з України.

Проєкт присвячено поверненню в Україну картини авторства Михайла Паніна «Таємний виїзд Івана Грозного перед опричниною».

Її за часів ІІ Світової війни вивезла з Дніпропетровського художнього музею нацистська окупаційна влада. Картина довший час вважалась знищеною, врешті віднайшлася в США. У вересні 2019 у результаті спільної роботи дніпровських музейників, а також українських і американських спецслужб, була передана українському Посольству у Вашингтоні. Проте полотно так і не встигло доїхати до Києва на відкриття виставки.

Попри це, Мистецький арсенал вирішив не скасовувати проєкт і сфокусувати його на історіях відновлення майнових прав на втрачені пам’ятки культури. Серед експонатів на виставці представлено роботи голландських майстрів Корнеліса Пуленбурга та Корнеліса Бельта з Музею Ханенків, українського художника Сергія Васильківського з Харківського художнього музею, рукописну грамоту Петра І з Національної бібліотеки ім. Вернадського, колекцію археологічних предметів, рідкісні архівні матеріали та фотодокументи довоєнних часів, столітні писанки і книжкові колекції, а також історії їх втрати та повернення в Україну.

«Для Мистецького арсеналу виставка «СПЕЦВАНТАЖ!» не є масштабною за формою, але є важливою за темою. Питання реституції актуальне як ніколи — в трагічних подіях ХХ століття Україна втратила понад 97 мільйонів культурних цінностей. Повернула лише 150 тисяч. З іншого боку, це 150 тисяч щасливих історій повернення. Вони дають нам надію, що у війні, яка зараз триває, Україна зможе захистити важливі культурні об’єкти на окупованих територіях та в анексованому Криму», — пояснює Олеся Островська-Люта, директорка Мистецького арсеналу.

Фото: прес-служба 

© starway-magazine.com.ua 2015-2019